Rozmowa kwalifikacyjna to najczęściej ostatni etap procesu rekrutacyjnego. Dobre zaprezentowanie się podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą jest kluczem do sukcesu. Podpowiadamy, czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej, by nie zaprzepaścić swoich szans. Oto przykłady:
JAKIE PROFITY OFERUJECIE?
Tego typu pytania zostaw sobie na etap negocjacji – czyli już po tym, jak otrzymasz ofertę pracy. Na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter może, ale nie musi zapytać, jakich profitów czy pensji oczekujesz. Tego typu kwestie zawsze powinny być inicjowane przez pracodawcę, nigdy przez kandydata.
CZYM ZAJMUJE SIĘ WASZA FIRMA?
Wbrew pozorom, tego typu pytania od kandydatów wciąż padają na rozmowach kwalifikacyjnych. Zanim się na taką wybierzesz, poszukaj informacji na temat firmy. Powinieneś wiedzieć, czym się zajmuje, ale także umieć powiedzieć, co możesz zrobić, by być przydatnym pracownikiem. Jeśli proces rekrutacji organizowany jest przez agencję zatrudnienia – zadaj subtelne pytania dotyczące przyszłego pracodawcy, np. Jakie są jego oczekiwania co do kandydata? Pracownika o jakim profilu kompetencyjnym i osobowościowym chciałby pozyskać? Czy jest gotowy – taj jak „TY” na długofalową współpracę? – to pozostawi naprawdę dobre wrażenie.
MÓJ SZEF TO…
Złota zasada – nie mów źle o swoich poprzednich przełożonych. Nawet, jeśli to co mówisz jest prawdą, w oczach rekrutera tracisz – wychodzisz na osobę narzekającą lub robiącą z siebie ofiarę – a z taką nikt nie chce pracować. Możesz odnieść się do pracy w poprzedniej firmie, ale skup się na sukcesach, które udało Ci się w niej osiągnąć.
NIE NARZEKAJ!
Przenigdy nie wspominaj o fizycznych dolegliwościach. To, że boli Cię głowa lub odcisk na stopie nie interesuje rekrutera. Musisz dać się poznać jako osoba silna i odporna psychicznie.
NIE KOMPLEMENTUJ
Nawet jeśli wpadły Ci w oko okulary rekrutera bądź broszka pani z działu HR, nie wspominaj o tym. Zrobisz wrażenie osoby zbyt bezpośredniej, a także unikającej rozmowy.
ZWOLNILI MNIE Z PRACY…
Użycie tego określenia skreśli Cię na starcie. Oczywiście nie kłam, jednak skup się na tym, co jest dla Ciebie pozytywem. Powiedz np. „Ja i mój szef mieliśmy inne wizje pracy naszego działu i osiąganych rezultatów. Stało się więc dla mnie jasne, że muszę szukać nowej ścieżki rozwoju”. W ten sposób pokażesz, że praca o którą się starasz, jest dla Ciebie naprawdę ważna.
NIGDY NIE MÓW „NIE WIEM”
Nawet jeśli faktycznie tak jest, nie możesz powiedzieć, że po prostu masz braki w jeśli chodzi o daną dziedzinę. Odpowiedz raczej: „W tej chwili nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ale do końca dnia oddzwonię do Pana/Pani z informacją”.
ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW
Jeśli rekruter chce sprawdzić poziom znajomości Twojego języka, a Ty czujesz się nie pewnie nie mów: „Nie podejmę wyzwania” – taka odpowiedź Cię dyskwalifikuje – nie chodzi bowiem tylko o to, że nie chcesz rozmawiać w obcym języku. Po pierwsze – jeśli zamieściłeś informację o języku obcym w CV nawet na poziomie podstawowym i nie podejmiesz próby, daje to prosty przekaz, że kłamiesz. Po drugie – jeśli starając się o pracę – poddajesz się w tak prostej sprawie – oznacza to, że nie można na Ciebie liczyć – jeśli będzie projekt wymagający poszerzenia swojej wiedzy czy kompetencji. Po trzecie – dajesz się wyprzedzić innym kandydatom na oferowane stanowisko. Z takim podejściem – zrezygnuj w ogóle ze spotkania bo i tak nie zakończy się sukcesem.
OCZEKIWANIA FINANSOWE
Nie bój się tego pytania. Zapoznaj się z profilem firmy i zobacz co oferuje poza wynagrodzeniem podstawowym w ogłoszeniu lub na swojej stronie internetowej. Jeżeli proces pozyskania pracownika realizowany jest przez agencję zatrudnienia, za nim odpowiesz na to pytanie spytaj czy potencjalny pracodawca proponuje dodatkowe benefity poza wynagrodzeniem podstawowym. Mając te informację dostosuj poziom wynagrodzenia do obowiązujących na rynku stawek, patrząc przez pryzmat swojego doświadczenia zawodowego i posiadanych kompetencji.
DOBRE WRAŻENIE
Jeśli to możliwe – wybierając się na rozmowę rekrutacyjną zapoznaj się z dress codem obowiązującym w danej organizacji. Jeżeli nie posiadasz takiej wiedzy lub zdobycie jej jest niemożliwe – stosuj ogólnie przyjęte zasady. Kontroluj mowę ciała – jeśli nie znasz zasad poproś o wsparcie eksperta w tej dziedzinie – pierwsze wrażenie robi się tylko raz J
Trzymamy za Ciebie kciuki – Zespół Hire & Fire